Природний заповідник «Михайлівська цілина» | |
---|---|
Категорія МСОП — Ia (Заповідник суворого режиму)
|
|
50°44′58″ пн. ш. 34°11′19″ сх. д.. | |
Розташування: | Україна Сумська область Лебединський район |
Площа: | 882,9 га |
Заснований: | (теперішній статус) 31 грудня 2009 |
Миха́йлівська цілина́ — степовий природний заповідник, розташований на заході Лебединського району Сумської області, на північний захід від села Жовтневого. Створений у 1928 році, площа — 202 гектари. До 2009 року був філією Українського державного степового природного заповідника; указом президента України від 11 грудня 2009 року виокремлений у заповідник, зі збільшенням площі до 882,9 га.
Охороняється єдина в Україні цінна ділянка лучного степу в лісостеповій зоні.
Експертна рада Сумської області визначила сім чудес природи Сумщини і одним з них стала «Михайлівська цілина».
Рослинний світ
Рослинний покрив цілини схожий з рослинністю південних степів. У його складі головне місце займають різнотравно-тирсові і різнотравно-типчаково-тирсові угрупування, які головним чином зростають в південно-східній і східній частинах заповідника. Але в Михайлівському степу також є рослинність, характерна для північних степів. Наприклад, лише тут зростають дзвоники і різні вологолюбні рослини. Тут мало ковили перистої, натомість багато широколистих злаків — стоколос безостий, пирій, куничник та інших рослин, не властивих степам півдня. Всього тут зареєстровано 493 видів рослин. На Михайлівській цілині трапляються рідкісні рослини: дельфіній клиноподібний, астрагал, голубчик боровий, брандушка, ковила та інші. Є в степу і звичні для Україниромашка, волошка, льон. На території Михайлівського степу є озерця, болота, які під час злив заповнюються водою.
Тваринний світ
Завдяки заповідному режиму за півстоліття створилися умови і для збагачення фауни. Трапляються лось, кабан і навіть вовк. Останнім часом усе частіше з'являються сарни («дикі кози»). Постійними мешканцями є заєць сірий і лисиця руда. Дуже багато дрібних гризунів і птахів.
Про створення заповідника
Згідно з Указом Президента України Віктора Ющенка № 1035, Кабінет Міністрів України повинен:
- забезпечити:
- вирішення питання щодо утворення адміністрації природного заповідника «Михайлівська цілина» та забезпечення її функціонування;
- затвердження у тримісячний строк у встановленому порядку Положення про природний заповідник «Михайлівська цілина»;
- підготовку протягом 2010–2011 років матеріалів та вирішення відповідно до законодавства питань щодо вилучення та надання у постійне користування природному заповіднику «Михайлівська цілина» 882,9 гектара земель, зокрема підготовку та внесення в установленому порядку пропозицій про зміну меж території Українського степового природного заповідника, а також розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок і проекту землеустрою з організації та встановлення меж території природного заповідника, отримання державних актів на право постійного користування земельними ділянками;
- розроблення протягом 2010–2012 років та затвердження в установленому порядку Проекту організації території природного заповідника «Михайлівська цілина», охорони його природних комплексів;
- передбачити під час доопрацювання проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та підготовки проектів законів про Державний бюджет України на наступні роки кошти, необхідні для функціонування природного заповідника «Михайлівська цілина».
Стан охорони біорізноманіття
Указ Президента України про створення на базі філії Українського степового заповідника самостійного заповідника «Михайлівська цілина» та розширення його території не виконується. Однією з головних проблем, пов'язаних з охороною біорізноманіття даного заповідника є необґрунтоване широкомасштабне, до 80% території, сінокосіння, яке здійснюється в червні — на початку липня, під час гніздування птахів і вирощування ними потомства, а також за участю важкої техніки, що є порушенням закону. Сіно продається місцевим жителям. По суті заповідник перетворено на звичайний сінокос. Влітку в заповіднику незаконно виставляється пасіка. Територія заповідника практично не охороняється, влітку в заповідник заходять численні екскурсанти, рвуть квіти[1]. У 1975 р. на території заповідника незаконно було споруджено ставок.