Український степовий природний заповідник | |
---|---|
Категорія МСОП — Ia (Заповідник суворого режиму)
|
|
47°06′00″ пн. ш. 38°00′03″ сх. д. | |
Розташування: | Донецька область, Україна |
Площа: | 2 768,4 га |
Заснований: | 1925 |
Украї́нський держа́вний степови́й запові́дник — природоохоронна територія, заснована 1961 року шляхом об'єднання кількохзаповідників Приазовської височини: Хомутовського степу (заснований 1926), Кам'яних Могил (1927), Михайлівської цілини (1928) на Сумщині і Стрілецького Степу, який 1968 року був переданий Луганському природному заповіднику. У 1988 р. розпорядженням Ради Міністрів УРСР створено четверте відділення заповідника — Крейдова флора. У 2008 р. видано Указ Президента України про утворення п'ятого відділення — «Кальміуський заповідник», яке на теперішній момент перебуває на стадії організації та облаштування. У 2009 р. заповідник «Михайлівська цілина» був виокремлений у самостійну структуру.
Загальна площа заповідника становить 2 768,4 га (без урахування запланованих територій відділення «Кальміуське»).
Завдання Українського Степового Природного Заповідника — збереження первісної степової рослинності та ділянок природнихекосистем.
Заповідник перебуває у віданні Національної академії наук України, а науково-методичне і господарське управління здійснюється Інститутом ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України.
Природна рослинність у заповіднику представлена лісами, чагарниками, степами, луками, болотами. У заповіднику охороняються 3 лісові, 15 степових та 1 водна формації, занесені до Зеленої книги України.
Флора
Загальна кількість видів судинних рослин становить 1064. З них у «Хомутовському степу» зростають — 604, у «Кам'яних могилах» — 468, «Крейдовій флорі» — 490. Серед цих рослин хвощеподібних — 3 види, папоротеподібних — 8 видів, голонасінних — 3 види, покритонасінних — 1050 видів. Із несудинних рослин у заповіднику зростають 103 види мохоподібних, 145 видів лишайників. Також тут нараховується 110 видів справжніх грибів. До Європейського червоного списку занесено 11 видів рослин: астрагал шерстистоквітковий, гісоп крейдяний, дрік донський, калофака волзька, карагана скіфська, ковила Залеського, ластовень азовський, пирій ковилолистий, ранник крейдяний,гвоздика ланцетна тощо. До Червоної книги України віднесено 58 видів рослин: волошка несправжньоблідолускова і Талієва, шафран сітчастий, дельфіній яскраво-червоний,дворядник крейдяний, коручка темно-червона, рябчик руський, косарики тонкі, гісоп крейдяний, зморшок степовий, гніздівка звичайна, півонія тонколиста, сосна крейдяна, ранник крейдяний та ін. У заповіднику охороняються 45 ендемічних видів рослин.
Особлива гордість Українського степового природного заповідника — ковила, якої тут налічується 14 видів. За цим показником він не має собі рівних у світі.
Фауна
Різноманітний у заповіднику і тваринний світ. Загалом у заповіднику мешкає близько 7300 видів тварин. Найбільш різноманітні комахи, яких тут налічується близько 6000 видів та павукоподібні — близько 1000 видів. З хребетних тварин у заповіднику відмічено 15 видів риб, 9 — земноводних, 6 — плазунів, 190 — птахів та 54 види ссавців. До Європейського червоного списку занесено 12 видів місцевих тварин: сліпак звичайний, перев'язка звичайна, могильник, дрофа (пролітний вид), деркач, п'явка медична, коник-товстун степовий, дибка степова, мнемозина, поліксена та ін.; до Червоної книги України — 45 видів: тхір степовий, їжак вухатий, гадюка степова, полоз жовточеревий, мідянка,горностай, норка звичайна, борсук, вівсянка чорноголова; дуже багато безхребетних тварин: бражник мертва голова, ведмедиця Гера, вусач земляний хрестоносець, джміль глинистий, джміль пахучий, дибка степова, коник-товстун степовий, ксилокопа фіолетова та ін.
Значна кількість рідкісних птахів трапляється лише взимку або при перельотах навесні та восени (сорокопуд сірий, дрофа, підорлик великий, орел степовий, орел-карлик, лунь польовий, кроншнеп великий, змієїд, журавель степовий).
Стан охорони біорізноманіття в Українському степовому заповіднику
У філіях заповідника «Кам'яні могили» і «Хомутовський степ» розміщуються пасіки, що є порушенням Закону «Про природно-заповідний фонд України». У «Хомутовському степу» режимне сінокосіння здійснюється за допомогою механічних транспортних засобів, що також є порушенням цього закону. У «Кам'яних могилах», починаючи з 1990-х років і буквально до останнього часу, наприкінці травня відбувався свято «прийому в козаки», що було чинником занепокоєння для птахів, які гніздились в заповіднику, і також було незаконним.
Крім цього в «Кам'яних могилах» в 2000 р. для залучення екскурсантів дирекцією заповідника був незаконно встановлений кам'яний хрест і споруджено капличку. У березні 2007 р. пожежу, яка виникла в «Хомутовському степу» незаконно гасили за допомогою трактора шляхом оранки цілини, в результаті чого було переорано понад 3 га заповідного степу. Такий же випадок використання трактора для боротьби з пожежею стався у філії «Крейдяна флора» в серпні 2007 р.
У «Хомутовського степу», з ініціативи дирекції, незаконно заготовлюється караган (для виготовлення віників на продаж), а також влаштовано комерційне катання екскурсантів на конях. Крім цього в Хомутовському степу, з ініціативи дирекції заповідника, було незаконно розміщено альтанки для відпочинку, які були прибрані після рішення Донецького обласного господарського суду в 2007 р.У філії заповідника «Кальміуський» немає охоронних знаків, не встановлено межі, відбувається незаконне полювання та випас худоби.