П`ятниця, 22.11.2024, 23:02
Вітаю Вас Гість | RSS

Заповідники України

Опукський ПЗ

 

 
Опукський природний заповідник
Категорія МСОП — Ia (Заповідник суворого режиму)
Opuk+Koyash-1.jpg
45°02′37″ пн. ш. 36°13′33″ сх. д
 
Розташування: Автономна Республіка Крим,Україна
Площа: 1592,3 га
Заснований: 12 травня 1998
Керуюча
організація:
Міністерство охорони навколишнього природного середовища України
Опукський природний заповідник (Автономна Республіка Крим)
Опукський природний заповідник
Опукський природний
 
заповідник
 
 

Опу́кський приро́дний запові́дник — природоохоронна територія в Автономній Республіці Крим. Природний заповідник призначений для збереження у природному стані типових степових ландшафтів Кримського півострова та аквакомплексів Чорного моря. З Опукським природним заповідником межує Узунларський цілинний ковиловий масив, що тягнеться на 5 км вздовж Чорноморського узбережжя на захід від Узунларського озера. Тут добре збереглися степові угруповання, де весняний аспект утворюють тюльпани та інші раритетні ефемероїди-геофіти. Ця територія зарезервована для розширення території Опукського природного заповідника.

Історія

Опукський природний заповідник був створений Указом Президента України від 12 травня 1998 р. № 459. Площа заповідника становить 1592,3 га, з них 62 га — це акваторія Чорного моря з островами Скелі-Кораблі та Опукським мисом.

Природні умови

За фізико-географічним районуванням територія заповідника входить до Кримського степового краю Південно-степової підзони Степової зони. Рослинність відноситься до Керченського округу Приазовсько-Чорноморської підпровінції Причорноморської (Понтичної) степової провінції Європейсько-Азіатської степової області.

Гора Опук — одна з найвищих вершин Керченського півострова (185 м). Вона є кінцевою вершиною низькогірного Парпачського пасма й знаходиться на Чорноморському узбережжі поблизу Узунларського озера. Складена ця гора меотичними рифовими вапняками. На південь на відстані 4 км від неї, в узбережній частині моря розмістилися острівці 7 та 12 м заввишки. Це скелі Кораблі (Елькен-Кая). Вони утворені тими самими рифовими вапняками, що й гора Опук, і наочно ілюструють абразійну роботу моря. Для цього масиву характерним є зсувний приморський вапняково-горбистий тип рельєфу, який сформувався завдяки зсувам третинних вапняків по глинах, що їх підстеляють.

На вигляд і за природними особливостями Опукський масив зовсім не гармонує зі степовими рівнинними ландшафтами Керченського півострова. Він являє собою столову гору, схили якої розбиті на тераси, ускладнені уступами, крутими урвищами, кам'янистими осипищами, що визначають тут своєрідні умови існування рослин і тварин, більш властивих для гірського, аніж для рівнинного Криму. Ця обставина робить Опукський масив унікальним і надзвичайно цікавим у науковому відношенні регіоном Криму.

Клімат на території заповідника помірно континентальний, посушливий, із середньорічною температурою +14 °C. Середня температура липня становить +23 °C, січня — +2 °C. Літо посушливе, максимальна температура липня становить +38,7 °C. Зима доволі тепла з нестійким сніговим покривом. Безморозний період триває 200–220 днів. Річна кількість опадів становить усього 270 мм.

Біота

На території Опукського заповідника, на межі суші й моря, своєрідні кліматичні чинники та орографічні особливості сприяли формуванню та збереженню унікальних флористичних, фауністичних та ландшафтних комплексів, що не мають аналогів у Криму і в Україні.

 
Східна частина гори Опук

Флора

Флору Опукського заповідника становлять 395 видів судинних рослин (32% від флори рівнинного Криму або 44% від флори Керченського півострова). Ендемічне ядро заповідника становлять 48 видів судинних рослин. Із них два вузьколокальних, 15 кримських, 28 кримсько-новоросійських, 3 кримсько-таманських ендеміки та понад 45 причорноморських і приазовських субендеміків. Унікальним за своїм флористичним складом є вапняковий флористичний комплекс, у якому переважають середземноморські види, властиві Гірському Криму. Самобутні степові флористичні комплекси поширені на плато та підніжжях гори Опук. Їх оригінальність і унікальність зумовлені багатством видового та ценотичного різноманіття й значною кількістю середземноморських видів, серед яких багато ендемів, субендемів та реліктів.

Поряд з характерними для рівнинного Криму типами рослинності (степовим, галофільним, чагарниковим, літоральним і петрофільним), в Опукському заповіднику поширені й типово середземноморські, зокрема саваноїди. Вони утворюються середземноморськими видами з ефемерами, розвиток яких зумовлений тривалими посухами та дефіцитом вологи. Томіляри — інша характерна особливість рослинного покриву Опукського заповідника. Це є угруповання ксерофітних та геміксерофітних чагарників, чагарничків, напівчагарничків у поєднанні з геоефемероїдами та малорічними травами, що приурочені до кам'янисто-щебенистих ґрунтів. Саме до цих типів рослинності належить і переважна більшість ендемічних та субендемічних видів. З них Asperula praepilosa є вузьколокальним ендеміком гори Опук. Загалом за флористичним складом Опукський масив більше тяжіє до Гірського Криму, ніж до зональних степових флористичних комплексів рівнинної частини півострова.

Раритетний фонд Опукського заповідника представлений 23 видами судинних рослин, що занесені до Червоної книги України. Серед них мачок жовтийсмілка Сирейщикова,півонія тонколистафіалка білакатран мітрідатськийдрік скіфськийморківниця прибережначебрець несправжньогранітнийасфоделіна жовтапізньоцвіт анкарськийтюльпани двоквітковий та Шренкаосінник пізньоцвітовийхолодок прибережнийшафран кримськийплодоріжка пірамідальна та сім видів ковили.

Серед водоростей охоронний статус має лише диктіота дихотомічна, а серед лишайників — рочела водоростеподібна та рамаліна рвана.

Фауна

Раритетна фауна заповідника налічує 32 види. Це ракоподібнікраби трав'яний і волохатийжуки — ліксус катрановийметелики — махаонподалірійзегрис евфемааврора біла,бражник хорватськийперетинчастокрилі — долерус степовий.

Досить великими є також популяції раритетних плазунів: жовтопузаполозів жовточеревого та чотирисмугого, що мешкають у вапнякових розщілинах та розсипищах.

Гора Опук разом з Узунларським озером є місцем гніздування та зимівлі багатьох видів рідкісних і зникаючих птахів. Це баклан довгоносийогар (червона качка), балабан, сокілсапсанборивітер степовийжуравель степовийдрохвахохітвалеженьзуйок морськийвівсянка чорноголова та інші. Прибережно-аквальний комплекс біля мису Опук віднесено до водно-болотних угідь міжнародного значення.

Серед ссавців тут охороняються тушканчик великий і тхір степовий.

В акваторії Чорного моря з видів, занесених у Червону книгу України, трапляються: морський коник чорноморськийпіскарка сіраморський півеньбілуга чорноморська.

Стан охорони біорізноманіття

Опукський заповідник перетворено на один великий пляж — відпочивальники незаконно і, при потуранні охорони заповідника, в літній сезон тут засмагають, купаються, ловлять рибу, палять багаття, заїжджають на пляжі автротранспортом. По території заповідника влаштовуються незаконні гонки на джипах і велосипедах. В каменоломні заповідника, де знаходиться одна з найбільших крупних в Криму колоній кажанів, заповідник незаконно організовував екскурсії, в результаті чого завдавався величезний збиток кажанам. Через переляк самки кажанів скидають з себе дитинчат, і ті гинуть під чобітьми туристів.

На території заповідника періодично відбуваються військові навчання. З 2002 по 2005 рр. в заповіднику було зафіксовано такі порушення: 4 випадки випасу худоби, 151 випадок заїзду автотранспорту, 2 — сінокосіння, 78 — заходження на територію заповідника, 3 — забору піску, 7 — збору грибів і трав, 5 — лову жаб, 3 — лову риби, 8 — прольоту авіації. На території заповідника велика кількість доріг, а також сміття, що викидається морем.

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Листопад 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0