Середа, 15.05.2024, 01:58
Вітаю Вас Гість | RSS

Заповідники України

Рівненський ПЗ

 

 
Рівненський природний заповідник
Категорія МСОП — Ia (Заповідник суворого режиму)
Рівненський Природний Заповіднк.jpg
51°23′07″ пн. ш. 26°51′04″ сх. д.
 
 
 
Розташування: Україна Україна
Рівненська область
Найближче місто: Сарни
Площа: 42288,7 га
Заснований: 14 серпня 2003
Керуюча
організація:
Міністерство охорони навколишнього природного середовища України
Рівненський природний заповідник (Рівненська область)
Рівненський природний заповідник
Рівненський природний
 
заповідник
 

Рі́вненський приро́дний запові́дник — другий за розміром заповідник в Україні. Розташований на півночі Рівненської області, в межах ВолодимирецькогоДубровицькогоСарненського та Рокитнівського районів.

Історія

Заповідник був створений згідно з Указом Президента України від 3 квітня 1999 року № 356 на площі 47 046,8 га, проте згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2003 року № 1271[2] заповіднику було передано у постійне користування земельну ділянку площею лише 42 288,7 га. Заповідник створено з метою збереження у природному стані типових та унікальних природних комплексів українського Полісся.

Клімат

Клімат району розташування заповідника порівняно вологий і теплий. Сума річних опадів становить 550–600 мм, період активної вегетації 150–155 днів. Це зона достатнього зволоження з середньою температурою липня +18,5 °C, січня −5,5 °C і середньорічною температурою +6—7°С.

Геоморфологія

За геоморфологічними умовами це низовина, кристалічний фундамент якої залягає на глибині до 200 м і перекритий льодовиковими, водно-льодовиковими та алювіальнимивідкладами. Серед чотирьох ділянок заповідника морена виявлена лише на Білоозерській. Ґрунти всіх чотирьох ділянок — переважно торфи.

Рослинність

У рослинному покриві території заповідника переважають ліси (48,3%) і болота (48,0%). Серед лісів основні площі займають соснові ліси. На багатьох ділянках у деревостані є значна участь берези, проте березово-соснові ліси в соснових масивах трапляються розсіяно. На локальних площах сформувались листяні ліси з участю граба та місцями дуба. Зовсім незначні площі займають ліси формації вільхи чорної.

Болотна рослинність заповідника є дуже своєрідною. В її складі переважають мезотрофні (перехідні) болота, в меншій мірі оліготрофні (верхові). Болота цих двох класів формацій, на яких розвинений сфагновий покрив, становлять близько 80 % всіх боліт заповідника. Евтрофні (низинні) болота займають 10—15 % площ боліт заповідника (решту становлять болота проміжної за живленням групи — олігомезотрофні та еумезотрофні).

 
Росичка (Старосільське лісництво)

У флорі Рівненського природного заповідника рідкісні рослини дослідниками розподілено на три основні групи:

Тваринний світ

Фауна заповідника представлена типовими для Полісся комплексами тварин. Загалом фауна хребетних заповідника нараховує 221 вид тварин. Фауна заповідника потребує подальшого вивчення.

Ссавці

Тут мешкає 26 видів ссавців, найчисленнішою групою серед яких є гризуни. Поширені також хижаки — лисиця звичайнавовкєнотоподібний собакаласкагорностай та інші. На особливу увагу заслуговує рись, що трапляється на ділянці Переброди.

Птахи

Із 165 видів представлених тут птахів переважають види деревно-чагарникового комплексу. Характерною є наявність північних, тайгових видів — тетерукаорябка, зрідка —глухаря. На болотах гніздяться журавель сірийкульон великий. Дуже характерним є лісовий кулик — слуква, який в інших районах Полісся трапляється рідко. На озерах Біле та Сомине мешкає лебідь-шипун, у глухих хвойних лісах, що межують з болотами, — лелека чорний. Досить поширені хижі птахи — боривітер звичайнийпідсоколик великийкібчик,лунь очеретянийканюк звичайнийяструби. Виявлено гнізда дуже рідкіного для териорії України підорлика великого та орлана-білохвоста. Із рідкісних совиних на території заповідника гніздиться сова бородата, пугач.

Плазуни та земноводні

На території заповідника нараховується 7 видів плазунів та 8 видів земноводних. Тут поширені гадюкавуж звичайниймідянкаверетільниця ламкаящірки живородна та прудка,черепаха болотнатритон гребінчастий.

Риби

Риби у водоймах заповідника представлені 15 видами. В озері Біле мешкає вугорсом та інші типові для Полісся види.

Червона книга

До Червоної книги України занесено 25 місцевих видів тварин: із ссавців — кутора малазаєць білийнорка європейськаборсуквидра річковагорностай, рись звичайна, зубр; із птахів — підорлик малийпідорлик великийорлан-білохвістскопасапсанзмієїд, глухар, журавель сірий, пугачсова бородата, лелека чорний, сорокопуд сірийжовна зелена,очеретянка прудка й інші. До Європейського червоного списку відноситься 7 видів, серед них, крім «чевонокнижних», тут відмічено вовка, вовчка ліщиновогодеркача. В межах заповідника мешкають представники 124 видів тварин, що підлягають особливій охороні згідно з Бернською конвенцією, 15 видів, віднесених до «червоного» списку Міжнародного союзу охорони природи (МСОП), 29 видів вважаються регіонально рідкісними.

Стан охорони біорізноманіття

Положення про Рівненський заповідник незаконно дозволяло вести в заповіднику торгівлю, будівництвосільське господарство, регулювати чисельність видів тварин. Після звернення громадських екологічних організацій в Мінприроди України, дані пункти було вилучено з Положення. У грудні 2011 р. при затриманні браконьєрів два представники служби охорони заповідника були поранені браконьєрами.У липні 2011 р. сином колишнього Президента України В. Януковича планувалося провести через територію заповідника автомобільні змагання, однак, після протестів громадськості ці плани було скасовано.

З причини відсутності засобів водного транспорту заповідник не контролює дотримання заповідного режиму на озері Біле, де відбувається масова рибалка, купання, катання на човнах, катамаранах, проводяться змагання з плавання та рибної ловлі[3]. У заповіднику ведуться значні вибіркові та суцільні санітарні рубки, що негативно впливають на охорону комах, кажанів і птахів, що гніздяться в сухостійни

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0