Вівторок, 14.05.2024, 03:51
Вітаю Вас Гість | RSS

Заповідники України

Казантипський ПЗ

 

 
Казантипський природний заповідник
Категорія МСОП — Ia (Заповідник суворого режиму)
Прибережна смуга мису Казантип
Прибережна смуга мису Казантип
45°27′44″ пн. ш. 35°52′01″ сх. д.
Розташування: Автономна Республіка Крим,Україна
Площа: 450,1 га
Заснований: 12 травня 1998
Керуюча
організація:
Міністерство охорони навколишнього природного середовища України
Казантипський природний заповідник (Автономна Республіка Крим)
Казантипський природний заповідник
Казантипський природний заповідник
 

Казанти́пський приро́дний запові́дник — природоохоронна територія в Автономній Республіці Крим.

Історія

Заповідник створений Указом Президента України від 12 травня1998 року № 458 на площі 450,1 га з метою збереження у природному стані типових та унікальних степових природних комплексів Азовського узбережжя Криму і прилеглої акваторії.

Розташування

Заповідник розташований в Автономній Республіці Крим, Ленінський район, на північно-західному узбережжі Керченського півострова на мисі Казантип. З усіх боків він омивається водамиАзовського моря і лише на півдні з'єднується із сушею вузьким піщаним перешийком.

Природні умови

За схемою фізико-географічного районування територія заповідника входить до Кримського степового краю Південно-степової підзони Степової зони. Рослинність за геоботанічним районуванням відноситься до Керченського округу Приазовсько-Чорноморської підпровінції Причорноморської (Понтичної) степової провінції Європейсько-Азіатської степової області.

Клімат цього району помірно континентальний, посушливий, з жарким літом (максимальна температура для мису Казантип становить +35,7 °C), із засухами і суховіями та короткою, досить теплою зимою з періодичними нетривалими морозами та непостійним сніговим покривом (мінімальна температура −22,3 °C). Середньорічна температура повітря у цьому районі становить +10,8 °C. Безморозний період триває 200 днів. Кількість річних опадів становить 400 мм, їх найбільше випадає у літньо-осінній період. Панують північно-східні вітри, які часто досягають сили ураганів, характерними є тумани та підвищена вологість повітря.

Мис Казантип — одна з найцікавіших геологічних пам'яток Криму. Він складений моховатковими вапняками із Membranipora lapidosa. Зовнішня кільцева гряда Казантипу схожа на давній атол, а плоске дно котловини — на осушену лагуну. Проте насправді мис — це типова випукла брахіантикліналь з пологим нахилом пластів на її крилах. Він являє собою кільцеподібний риф, що утворився як острів при повільному піднятті морського дна ще в сарматський та меотичний періоди. Кільцева гряда з рифових вапняків вийшла на денну поверхню, створивши характерну для мису казаноподібну форму рельєфу, завдяки якій він і отримав свою назву — «Казантип», що в перекладі з тюркської означає «дно казана». Узбережжя мису надзвичайно розчленоване. Поверхня багатьох зовнішніх схилів є складним чергуванням цирків, карстових воронок, тріщин та хаотичним нагромадженням скель. Невеликі бухти узбережжя закінчуються вапняковими обривами, що переходять у степ.

Флора

 
Нафтовидобування в Казантипському заповіднику

Всього у флорі Казантипу налічується 541 вид судинних рослин, що становить дещо більше 40% флори рівнинного Криму або біля 60% флори Керченського півострова. З них відмічено 3 вузьколокальних, 17 кримських, 28 кримсько-новоросійських, 2 кримсько-таманські та понад 50 причорноморських і приазовських ендемів. У флорі заповідника зареєстровано також 30 видів мохоподібних, 75 видів лишайників, 28 видів водоростей. Тут зростають також 14 видів справжніх грибів.

До Червоної книги України занесені 25 видів, що зростають у заповіднику: фіалка білакатран мітрідатськийчебрець прибережнийволошка Талієваофрис оводоноснамачок жовтий,смілка Сирейщиковапівонія тонколистаастрагал дніпровський,чебрець несправжньогранітнийасфоделіна жовтатюльпани двоквітковий та Шренкаосінник пізньоцвітовийхолодок прибережнийплодоріжка пірамідальназозулинець різнобарвний, 5 видів ковили (дніпровськаБраунератирсаЛессінга та понтична), диктіота дихотомічна,ксантопармелія камчадальська та рамаліна рвана. Тут охороняються також 4 види рослин, занесені доЄвропейського червоного спискубурачок чашечкоплодийгвоздика ланцетна, катран мітрідатський та чебрець Дзевановського.

Фауна

Казантипсьий заповідник фауна.JPG
 
Казантипсьий заповідник фауна2.JPG
 

За попередніми даними тут зареєстровано 4 види ракоподібних, 19 — павукоподібних, 429 — комах. Хребетних тварин відмічено 188 видів, з них 80 видів риб, 1 вид земноводних, 4 — плазунів, 81 — птахів та 22 види ссавців. У заповіднику охороняються 6 видів тварин, занесених до Європейського червоного списку, 35 видів, занесених до Червоної книги України, та близько 50 видів, що підлягають особливій охороні згідно з Бернською конвенцією. Із «червонокнижних» безхребетних тут мешкають:мізиди аномальна та зубчастакріт морськийкраб трав'янийембія реліктоваліксус катрановийзегрис Евфемапістрянка веселамахаон,подалірійаврора білашовкопряд Балліонамегалодонт середнійарге Беккера і ін.; із хордових: жовтопузполози жовточеревий і чотирисмугий,гадюка степоваходулочниккулик-сорокаогарборивітер степовийлунь польовийпідковоніс великийтхір світлий і ін.

До території заповідника входить прибережно-аквальний комплекс біля м. Казантип (56 га) — типове для цього біогеографічного регіону водно-болотне угіддя. Воно віднесено до водно-болотних угідь міжнародного значення і є особливо цінним для підтримання біологічного різноманіття регіону, місцем зосередження галофітних біоценозів та морських макролітів, має велике значення для підтримання життєдіяльності водоплавних птахів: чаплі великої білоїчаплі малої білої та огаря, який тут гніздиться. Цей аквальний комплекс є важливим місцем нересту, нагулу та зимівлі аборигенних видів риб.

Стан охорони біорізноманіття

Заповідник представляє з себе проїжджий двір — в невеликому заповіднику, що має разом з акваторією площу всього 450 га, є понад 50 різних доріг. У заповідник постійно заїжджають автомобілі, велосипедисти, заходять піші відпочивальники. Влітку на пляжах заповідника велика кількість відпочиваючих, які приїжджають сюди на машинах купатися, ставити намети, ловити рибу, засмагати, палити багаття і залишати сміття, що є грубим порушенням закону. Крім цього на території заповідника відбувається незаконний випас худоби, видобуток нафти, незаконно розміщено цвинтар[1]. Охорона з'являється в заповіднику тільки в літній час, в осінньо-зимовий період її там не видно.

У жовтні 2007 р. російський кінорежисер Ф. Бондарчук, отримавши дозвіл від Мінприроди України на кінозйомки в заповіднику в «еколого-освітніх цілях», приступив до зйомок художнього фільму «Залюднений острів». В результаті на заповідній території з порушенням закону розгорталися сцени бойових дій з використанням 8 танків і масовки. Генеральна прокуратура України визнала зйомку фільму в заповіднику незаконною, було порушено кримінальну справу.

Розширення заповідника

Площа заповідника є незначною, і для підвищення ефективності охорони унікальних природних комплексів є потреба у розширенні його території за рахунок котловини м. Казантип, територій заказників «Астанійські плавні», «Караларський спеп» та ін., а також у створенні охоронної зони на акваторії Азовського моря біля м. Казантип.

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0