Вівторок, 14.05.2024, 09:11
Вітаю Вас Гість | RSS

Заповідники України

Медобори

 
Природний заповідник «Медобори»
Категорія МСОП — Ia (Заповідник суворого режиму)
Франкові скелі біля села Вікно
Франкові скелі біля села Вікно
49°12′00″ пн. ш. 26°10′00″ сх. д..
 
Розташування: Україна Україна
Тернопільська область,
Гусятинський район,
Підволочиський район
Найближче місто: ГримайлівГусятинСкалат
Площа: 10521,0 га
Заснований: 8 лютого 1990
Керуюча
організація:
Державний комітет лісового господарства України
Природний заповідник «Медобори» (Тернопільська область)
Природний заповідник «Медобори»
Природний заповідник
 
«Медобори»
 

Запові́дник «Медобо́ри» — природоохоронна територія в Україні, в межах Гусятинського і (частково) Підволочиського районівТернопільської області.

Заповідник створено з метою збереження у природному стані унікальних природних комплексів Подільських Товтр (Медоборів), генофонду рослинного і тваринного світу та використання їх у наукових цілях. На території заповідника «Медобори» функціонують екологічні стежки «Гостра Скеля», «Пуща відлюдника», «Богит». До 2010 року частиною заповідника був його філіал — «Кременецькі гори» (нині Національний природний парк «Кременецькі гори»).

Історія

 
Скелясті схили біля гори Богит

У рельєфі Подільської височини чітко виступає смуга Товтр — вузького горбистого пасма, ізольованих горбів, гребенів, які піднімаються над прилеглою територією на 60—100 м. Їхня заліснена частина багата на медоносні рослини, звідси пішла назва місцевості — «Медобори» (в межах України). Це горбисте пасмо тягнеться з північного заходу на південний схід від смт ПідкаміньЛьвівської області через Тернопільську і Хмельницьку області та Молдову до Румунії. У центральній частині Товтрової гряди та у західній частині Кременецького кряжу на території Тернопільської області постановою Ради Міністрів УРСР від 8 лютого 1990 року № 25 був створений державний заповідник. Указом Президента України від 20 вересня 2000 року № 1095 його територію було розширено. Вона складалася з двох частин, а саме: «Медобори» (9521,0 га, Гусятинський і Підволочиський райони) і «Кременецькі гори» (1000,0 га, Кременецький р-н). Крім головного пасма до складу «Медоборів» увійшли урочища «Шум», «Козина», «Кокошинський ліс», які є недалеко від основного масиву і становлять значну созологічну цінність, а також дещо відокремлені вапнякові останцеві горби із степовою рослинністю.

Питання охорони Товтр порушувалося ще на початку ХХ ст. польськими науковцями. У 1910 році тут були утворені степові резервати гір Гостра та Ципель з метою охорони моховатково-коралових скель сарматського віку з подільськими степовими рослинами. Тоді ж було обґрунтовано створення лісового резервату Волиці (нині — Краснянське лісництво). У 1963 році на нинішній території заповідника було оголошено пам'ятку природи загальнодержавного значення — «Кременецькі гори» площею 1000,0 га, а у 1982 році — Медобірський геологічний заказник загальнодержавного значення площею 8071 га.

Природні умови

 
Медоборський краєвид

Клімат території заповідника характеризується м'якою зимою (середня температура січня −3 °C) і помірно теплим літом (середня температура липня +18 °C). Значна кількість опадів (620 мм на рік) створює сприятливі умови для росту середньоєвропейських лісових видів. У ґрунтовому покриві переважають сірі суглинкові ґрунти на лесах, лесовидних суглинках та делювії вапняків.

Флора

 
Весняні квіти у Медоборах

Дослідження флори Товтрового кряжу в цілому та Медоборів зокрема мають більше ніж півторавікову історію. Перші ботанічні дослідження розпочато Бессером та А. Андржейовським, що зафіксовано у їхніх працях.

Значна частина території (більше 93%) заповідника вкрита дубово-грабовими, грабово-дубовими, дубово-грабово-ясеневими та дубово-буковими лісами. Є і чисті бучини незначної площі, східна межа поширення яких проходить саме в заповіднику. У підліску переважаютьбруслини європейська та бородавчастагордовиналіщина звичайна, свидина.

Флора заповідника нараховує близько 1000 видів вищих судинних рослин із значною часткою рідкісних, ендемічних, реліктових і примежово-ареальних видів. До Червоної книги України занесено 44 види: ясенець білийшиверекію подільськуцибулю ведмежуастранцію великулунарію оживаючулілію лісовушафран Гейфеля (зростає на цій території на межі свого ареалу), 12 видів орхідних, серед яких зозулині черевички справжнілюбка дволистагніздівка звичайна та інші, до Європейського червоного списку — 6 видів рослин.

Незначними за площею, але унікальними є ділянки степової, наскельно-степової та лучно-степової рослинності з рідкісними формаціями осоки низької, ковили волосистої та пірчастої. Тут, крім характерних степових видів, росте багато волино-подільських ендемічних та примежово-ареальних видів: шавлія зарослева і кременецька, шиверекія подільська, самосил гірськийзмієголовник австрійськийаконіт кущистий ішерстистовусийясенець білий, ковили пірчаста та волосиставівсюнець Бессераломиніс цілолистийпівники угорськіцибуля подільська,молочай волинський, зіноваті білаподільська та Блоцькоговідкасник осотоподібний.

На території заповідника підтверджено зростання 160 видів мохоподібних, 188 — лишайників, 369 видів грибів. Місцева флора багата медоносними, лікарськими та вітамінними рослинами. Тут охороняються також багато регіонально рідкісних видів: авринія скельнагадючник шестипелюстковийперстач білийпівники злаколисті, півники угорські, холодок лікарськийцибуля гірська і інші.

До Зеленої книги України віднесено 7 рослинних угруповань: 2 лісових і 5 степових угруповань.

Фауна

 
Куниці у медоборських лісах

Різновікові деревостани, висока залісненість схилів, перемежування їх із степовими ділянками, що поросли різнотрав'ям і островами ягідних кущів, створюють сприятливі умови для оселення тварин, які утворюють типову лісостепову групу. У заповіднику трапляються усі фонові види Подільсько-Придністровського зоогеографічного району. Із фауни безхребетних на сьогодні виявлено понад 2500 видів комах, з яких 22 занесено до Червоної книги України. Серед них: жук-оленьмнемозинамахаон,вусач мускуснийсатурнія рудаджміль моховийстрічкарка блакитна,ксилокопа звичайна тощо.

Із хребетних на заповідній території виявлено 9 видів риб, 11 — земноводних, 7 — плазунів. Орнітофауна є найчисельнішою групою хребетних у заповіднику і нараховує 188 видів. В основному це типові для даної території види, із яких 14 занесені до Червоної книги України. Це підорлик малий та великийлунь польовийкам'яний дріздсипухасова довгохвостасорокопуд сірий та інші. Ссавці у заповіднику представлені 47 видами. Звичайними тут є представники гризунів та хижих. Із великих звірів на заповідній території можна зустріти сарну європейськусвиню дику,лисицю. В межах заповідника проживає 6 видів ссавців, занесених до Червоної книги України: борсукгорностай та 4 види рукокрилих. Загалом охороняються 34 «червонокнижні» види тварин. Тут мешкають також 7 видів тварин, занесених до Європейського червоного списку: нічниця великавухань бурийдеркачслимак винограднийжук-самітник і ін. Особливої уваги заслуговують рукокрилі, які населяють печеру «Перлина» та інші, переважно невеликі печери. У тому числі вечірниця малапідковоніс малий та нічниця довговуха. У великій кількості представленанічниця велика — вид, занесений до Червоної книги України та Європейського червоного списку.

Стан охорони біорізноманіття

У заповіднику є велика кількість доріг, їхня загальна довжина з просіками і трасами становить 520 км, у тому числі доріг з твердим покриттям — 161 км. У порушення закону в заповіднику встановлювалися пасіки, заготовляли шипшину і на трьох плантаціях вирощувалися для реалізації новорічні ялинки. Після звернення громадськості до правоохоронних органів ці порушення було припинено.

У заповіднику активно проводяться санітарні та інші види рубок, що негативно позначається на збереженні лісового біорізноманіття. Так, наприкінці 1990-х років у заповіднику рубалося до 10% території (при цьому з 1 га вилучалося до 1,4 м² деревини, і це при тому, що в господарських лісах України в середньому з 1 га заготовлюється 1,5м² деревини).

Заповідник дуже пога

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0