Вівторок, 14.05.2024, 06:48
Вітаю Вас Гість | RSS

Заповідники України

«Горгани»

 

 д.
Розташування: Україна Україна
Івано-Франківська область,
Надвірнянський район
Найближче місто: Яремче
Площа: 5344 га
Заснований: 1996 р.
Керуюча
організація:
Міністерство охорони навколишнього природного середовища України
   
Природний заповідник «Ґорґани» (Івано-Франківська область)
Природний заповідник «Ґорґани»
Природний заповідник «Ґорґани»
 
 
Гора Добошанка
Горгани, Довбушанка.jpg
 

«Ґорґа́ни» — природний заповідник в Українських Карпатах. Розташований в південно-західній частині Івано-Франківської області у районі Довбушанських Ґорґан. Заснований 1996 року. Створений для збереження реліктової сосни кедрової європейської(Pinus cembra). Територія заповідника має типові для району Ґорґан геоморфологічну будову, структуру рослинного покриву ітваринного світу, тому заповідник становить велику цінність для збереження, відтворення і вивчення біорізноманіття району та Українських Карпат загалом. У 2005 році йому було надано статус "державний заповідник ".

Історія

У 1940 році Рада Народних Комісарів УРСР хотіла організувати заповідник у Ґорґанах, площею 50 тис. га, однак цьому перешкодила Друга світова війна. А в 50-70-х роках на територіїНадвірнянського лісокомбінату було створено декілька заказників (наприклад заказник Садки) і пам'яток природи, завдяки чому в районі Довбушанських Ґорґан збереглося багато унікальних природних комплексів. У 1974 році тут було організовано Ґорґанське заповідне лісництво. Тоді на місці цього лісництва хотіли створити заповідник. Але лише 12 вересня 1996 року згідно з Указом Президента України було організовано природний заповідник «Ґорґани». Територія заповідника становить 5344 га.

Охоронна зона

Згідно з Положенням про охоронну зону природного заповідника «Ґорґани» довкола периметра заповідника з території прилеглих лісових кварталів було сформовано охоронну буферну зону для забезпечення природоохоронного режиму абсолютної заповіданості. Земельні ділянки у землекористувачів не вилучались. Площа зони на момент створення становила 3852,8 га. Протягом наступних років територію охоронної зони було зменшено: у 2004 р. на 133,1 га, у 2005 р. на 6,114 га. Станом на сьогодні площа охоронної зони становить 3712,89 га.

В охоронній зоні заборонена рубка головного користування, будівництво, облаштування місць для масового відпочинку населення, риболовля, полювання або відлов звірів без дозволу Мінекоприроди для цілей, відмінних від наукових.

Розташування та природні умови

 
Типовий ландшафт Ґорґан

Природний заповідник «Ґорґани» розташований в південно-західній частині Івано-Франківської області у районі Довбушанських Ґорґан — найнедоступнішої високогірної кам'янистої частини Українських Карпат. Довбушанський масив — один із трьох основних масивів Ґорґан. Його вершини та верхні частини схилів вкриті кам'янистими розсипами. Для Довбушанського масиву характерні видовжені хребти з гострими вершинами і стрімко спадаючими північно-східними та більш пологими південно-західними схилами. Найвищі вершини — Довбушанка (1754) та Ведмежик (1736).

Тут беруть свій початок такі гірські потоки: Черник, Сітний, Джурджинець, Зубрівка, Пікун, які є притоками р. Бистриці Надвірнянської.

Середньорічна температура від +5 до 0 °C. Річна кількість опадівстановить від 900 до 1400 мм. Сніговий покрив стійкий із середньою потужністю 40 см.

Ґрунтовий покрив складається переважно з лісових буроземних, дерново-буроземних та гірсько-лучних буроземів.

Своєрідність і різноманітність фізико-географічних умов сприяли формуванню багатого видового складу рослин, серед яких значна частина рідкісних, реліктових та ендемічних видів.Ліси займають 84% площі. Вони утворюють гірський лісовий пояс буково—ялицево—смерекових (27%), смереково-ялицево-букових (3,3%) та чистих смерекових (44,5%) лісів. Найбільшу цінність з них становлять ялицеві та смерекові ліси.

Флора і фауна

Фауна

 
Саламандра плямиста

У заповіднику живуть представники понад 1000 видів безхребетних тварин. Серед них найчисленнішою групою є комахи. У фауні хребетних тварин заповідника налічується 149 видів, які належать до 6 класів. Іхтіофаунапредставлена 10 видами риб. Домінуючим видом у річках є форель струмкова. З круглоротих водиться лише мінога угорська, яка зрідка трапляється в р. Бистриці Надвірнянській та її притоках. Серед земноводних найчисленнішою єжаба трав'яна. Вона зустрічається по всій території. В калюжах та заплавах потоків живуть тритони альпійський і карпатськийкумка жовтобрюшка. У нижній та середній частинах лісового поясу зрідка зустрічається саламандра плямиста. Всього на заповідній території відмічено 8 видів земноводних.

Герпетофауна заповідника бідна — всього 5 видів: безнога ящірка веретільницявуж звичайнийгадюка звичайна, ящірки прудка і живородна, які є домінуючими видами. Фауна птахів налічує 85 видів. У нижніх гіпсометричних рівнях трапляються птахи, характерні для широколистяних лісів Карпат: різні види строкатих дятлівмухоловокмалинівкав'юркові та інші. В хвойних лісах гніздяться жовна чорна і дятел трипалийчижшишкар ялиновийснігуртинівка лісовакорольок жовтоголовийрябчик. Біля верхньої межі лісу та па лісових галявинах зустрічаються глухардрізд гірськийщеврик лісовий. У субальпійському поясі живуть тинівка альпійська,горихвістка чорнащеврик гірський.

На берегах численних потоків гніздяться оляпка та плиска гірська, а на нижніх ділянках течії — плиска біла таперевізник. З денних хижих птахів і сов можна зустріти канюка звичайного, осоїда, яструба великого і малого, боривітра звичайного, сову сіру та довгохвосту. Фауна ссавців представлена 47 видами. Звичними в заповіднику є олень благородний, козуля, кабан дикий, заєць-русак, білка звичайна. Мешкає тут 18 видів дрібних ссавців — мишоподібних гризунів. З хижаків водяться ведмідь бурий,рись звичайналисицявидра річкованорка європейська,тхір звичайний, два види куниць, зрідка заходять вовки.

З фауни 20 видів є рідкісними і занесені до Червоної книги України, а саме: харіус європейський, тритони альпійськийі карпатськийсаламандра плямисталелека чорнийпідорлик малийглухарпугачсова довгохвостадятел білоспиннийтинівка альпійськабурозубка альпійськакутора малаполівка сніговагорностайнорка європейська,борсуквидра річковакіт лісовийрись звичайна.

Флора

На території заповідника росте 402 види вищих судинних рослин, які належать до 5 відділів, 75 родин, 236 родів. Значна частина видів рідкісні, ендемічні і реліктові. Особливу групу (20 видів, або 5%) становлять види, які занесені до Червоної книги України. Найрідкіснішими з них є зозулинці чоловічий та шоломоноснийзозулині сльози яйцевидні,язичок зеленийлунарія оживаюча.

Значна частина видів флори заповідника (19) є регіонально рідкісною: аконіт строкатийдзвоники пильчасті,стародуб альпійськийвідкасник безстеблий та інші. Про значний вік флори та її самобутність свідчить наявність реліктових та ендемічних видів. Зокрема, з реліктів зустрічаються гропянка багатороздільнастраусове перо звичайнеблехнум колосистийбаранець звичайнийвовче лико звичайне. Ендемічних видів 18, серед них королиця круглолистатоція карпатська, волошки мармароська і карпатськагвоздика карпатськафіалка відхилена та інші.

Стан охорони біорізноманіття

До 2013 року в заповіднику існував незаконний розплідник новорічних ялинок, який був закритий після звернення громадськості до Генеральної прокуратури України. У 2012 році в заповіднику була спроба незаконного вилучення землі площею 0,2 га, яка була припинена правоохоронними органами. Екскурсанти, які відвідують заповідник, нерідко знищують 

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0