Вівторок, 14.05.2024, 18:26
Вітаю Вас Гість | RSS

Заповідники України

Поліський ПЗ

 

Поліський природний заповідник
Категорія МСОП — Ia (Заповідник суворого режиму)
Водяний млин на річці Болотниці (Свидівці) у Поліському заповіднику (село Селезівка)
Водяний млин на річці Болотниці (Свидівці) у Поліському заповіднику (село Селезівка)
51°32′05″ пн. ш. 28°06′20″ сх. д.
 
.
 
Розташування: Україна Україна
Житомирська область,
Олевський район,
Овруцький район
Найближче місто: Овруч
Площа: 20104 га
Заснований: 12 листопада 1968
Керуюча
організація:
Державний комітет лісового господарства України
Поліський природний заповідник (Житомирська область)
Поліський природний заповідник
Поліський природний
 
заповідник
 

Полі́ський приро́дний запові́дник — природно-заповідний об'єкт, розташований в Олевському та Овруцькому районахЖитомирської області.

Загальна характеристика

Площа 20104 га. Створений у 1968 р. на базі трьох лісництв: Копищанського (6935 га), Перганського (5665 га) Олевського лісгоспзагу та Селезнівського (7497 га) Словечанського лісгоспзагу. Підпорядкований Державному комітету лісового господарства України.

Заповідник засновано з метою збереження типових природних комплексів Полісся, охорони реліктових та ендемічних рослин і тварин та відтворення і збагачення природних лісів Полісся.

Рослинність

Тут поширені ліси борового і суборового комплексів з характерним для цих лісів підліском і трав'янистим покривом. Переважну частину лісів становлять молоді сосняки; достигаючі і стиглі дерева займають незначні площі.

Крім лісових насаджень, у заповіднику добре представлені сфагнові (верхові) і сфагново-осокові болота з участю журавлини,карликової берези та сосни. Лісові луки розвинуті слабко. Рідкісні й реліктові рослини, такі як дуб скельнийрододендрон жовтий(азалія), береза темнокораплющ, ряд цікавих і рідкісних папоротей (страусове пероаспленійбагатоніжка та ін.) трапляються також у лісництвах, що межують з заповідником.

За сучасними даними на території Поліського ПЗ виявлено 771 видів, різновидностей та форм водоростей із 13 відділів. Найбільш чисельно тут представлені зелені, діатомові та стрептофітові водорості. У водоймах заповідника виявлено 49 рідкісних видів, з них 7 занесених до Червоної книги України (2009) — Pseudopediastrum kawraiskyi, Bulbochaete subquadrata, Roya anglica, Bambusina brebissonii, Nitella gracilis, Chara delicatula, Batrachospermum gelatinosum.

Флора мохоподібних Поліського ПЗ містить 161 вид: 1 вид антоцеротів, 34 — печіночників і 126 видів мохів. Серед раритетних таксонів три (річія Гюбенера, дикран зелений, діхеліма волоскова) занесені до Червоної книги мохоподібних Європи (1995), три (псевдобрій цінклідієподібний, сфагни м'який і тоненький) — до Червоної книги України (2009) і ще 15 видів є регіонально рідкісними. Крім лісових та болотних мохів у заповіднику зберігаються мохи-петрофіти, які ростуть на відслоненнях Українського кристалічного щита.

Судинні рослини Поліського ПЗ представлені 754 видами, в тому числі 6 видів плаунів, 5 — хвощів, 11 — папоротей, 4 — голонасінних (хвойних) та 728 видів покритонасінних. Раритетна компонента заповідника охоплює 70 видів, серед них: 4 види Бернської конвенції (Jurinea cyanoides, Thesium ebracteanum, Trapa natans, Pulsatilla patens), 2 види з Європейського червоного списку (Tragopogon ucrainicus, Silene lithuanica), 34 види з Червоної книги України та 30 — регіонально рідкісні види.

У Поліському ПЗ відомо 137 видів та внутрішньовидових таксонів лишайників. Провідними за кількістю видів родинами ліхенофлори тут є Cladoniaceae, Parmeliaceae, Lecideaceae, Lecanoraceae. Знайдені в заповіднику 24 види лишайників — рідкісні в Житомирській області, а один вид, Cladonia stellaris, занесений до Червоної книги України.

Фауна

Дуже цікава фауна Поліського заповідника. З копитних тварин тут водяться лосісарнидикі свині, а також вовкилисицізайцівивірки і куницірисі. Тут постійно мешкає зграя вовків, за якою ведуться багаторічні спостереження.

З цінних мисливських птахів є тетерукиглухарірябчикикуріпки. Трапляються також колонії бобрів.

Стан охорони біорізноманіття

У липні 2011 р. сином Президента України В. Януковича планувалося провести через заповідник автомобільні змагання, проте завдяки протестам екологічних організацій їх скасували. У заповіднику був розроблений проект організації розвитку мисливського господарства Поліського заповідника, що є порушенням закону. Правоохоронними органами в 2008–2011 рр. в заповіднику було зафіксовано незаконні рубки лісу. До 2014 р. адміністрацією заповідника на заповідній території велися рубки догляду.

Наукові дослідження

В заповіднику постійно ведуть моніторингові дослідження найважливіших об'єктів природи цього краю. Зокрема, в заповіднику діє мережа гідрологічних постів. Науковий відділ заповідника веде неперервний моніторинг раритетної рослинності Центрального Полісся. Науковці заповідника, зокрема відомий теріолог Сергій Жила, вже упродовж 20 років вивчають хижих птахів і хижих ссавців заповідника. Центральним об'єктом такого моніторингу є вовк.

За підсумками цих досліджень опубліковано низку статей і кілька монографій та проведено кілька міжнародних конференцій. Серед них — три теріологічні школи-семінари:

Заповідник може стати базою для розгортання наукових досліджень у галузі лісівництва (вивчення продуктивності, штучного і природного поповнення лісів, закладання дослідів з вирощування швидкорослих порід і інтродукції нових рослин), геоботаніки та болотознавства.

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0